Anasayfa / Hastalık ve Tedaviler / Ağrısız THD Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ağrısız THD Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

THD diğer adıyla HAL klasik ameliyatlar kadar etkili ve sorunu kökünden çözen ama buna karşın ameliyatsız yöntemler kadar da zahmetsiz bir ameliyattır. Makat bölgesi vücudun en hassas bölgelerindendir ve yapılan ameliyatlarda çeşidine göre ciddi düzeyde ağrıya sebep olabilmektedir.

Özellikle şiddetli ağrı ilk 8-10 gün hastanın yaşam kalitesini düşürecek düzeylerde olabilmektedir. Giderek azalan ağrı hastanın 2-5 hafta işe gitmesine engel olacak düzeylerdedir. Genel cerrahi kliniklerinde en etkili ağrı kesicilerin kullanılması gereken ameliyatlar daha çok hemoroid ameliyatlarıdır.

Ağrının bu kadar şiddetli olması insanların hemoroid tedavisini ertelemesine bile sebep olabilmektedir.Gerek hastanın yaşam kalitesi ve gerekse işe dönüş süresini kısaltmak için bir çok ameliyat türü geliştirilmiştir.

Ağrısız, kanamasız, yara bakımı ve pansuman olmayan, istirahat gerektirmeyen en etkili hemoroid ameliyatı basur memelerini besleyen atar damarın bağlanması ameliyatıdır (aslında ameliyat denmeyecek kadar basit bir işlemdir). Literatürde THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) yada diğer adıyla HAL ( Hemoroidal Arter Ligasyonu) olarak geçmektedir.

THD Yöntemiyle Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bölgesel uyuşturma yada narkozla yapılır,anüsten sokulan küçük boru benzeri bir alet ve atar damarın yerini tespit etmeye yarayan aletle damar bulunur ve emilebilir iplerle bağlanır.Atar damarın tıkanmasıyla memelere gelen kan miktarı azalır ve meme kendiliğinden büzüşerek kaybolur.

Ameliyat sonrası kısa süreli dinlenen hasta yürüyerek evine gidebilmektedir.Genel olarak çok gerekli olmasa da 2-3 gün istirahat önerilir,kabızlığın engellenmesi dışında ciddi diyet kısıtlaması yapılmaz.

THD Hangi Evrelerde Uygulanabilir?

Basurun damarını bağlama ameliyatı 2.-3. ve 4. derece hemoroidlerin tedavisinde rahatlıkla ve başarıyla kullanılabilmektedir.1.derece hemoroidlere de kullanılabilir ancak bu derecedeki hemoroidlere genellikle ilaç yeterli olmaktadır.

THD hemoroid ameliyatının en önemli dezavantajı teknolojiye bağımlı bir tedavi olmasıdır yani teknolojiye sahip olmayan kliniklerde yapılamaz.

Çalışan kişilerde haftalarca işten uzak kalmak ciddi bir sorun olmaktadır bu sebeple ileri derece hemoroidlerde rahatlıkla uygulanabilen THD tercih edilmelidir.

THD yönteminin klasik ameliyatlara en büyük üstünlüğü çözümü çok zor olan ameliyat sonrası dışkı tutamama (kaçırma) ve makat darlığı yan etkilerinin asla olmamasıdır.

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.