Anasayfa / Anal Fissür (Makatta Çatlak) / Anal Fissür (Makatta Çatlak) Neden Olur?

Anal Fissür (Makatta Çatlak) Neden Olur?

Bir telefon için bazen binlerce TL harcamamıza karşın bağı sağlık sorunlarını basite alıp kendi kendine geçmesini bekleriz. Onlardan biride kabızlık yada tam tersi ishal sorunudur. Her zaman kendiliğinden düzelmesi beklenen bu sorunlar düzelene kadar daha ciddi sorunlara neden olacağı sanırım kimsenin aklına gelmez. Evet kabızlık anal fissür dediğimiz halk arasında makat çatlağı olan hastalığa neden olur. Peki makatta çatlak neden olur, nelere dikkate dilmeli birlikte görelim.

Makat çatlağı neden olur

Bir çoğumuzun basite aldığı aman efendim kendi kendine geçer gözüyle baktığı bu sorun aslında şuan milyonlarca insanın hastalığı haline gelmiş olan hemoroid (basur) ve şuan detaylarını incelediğiniz makatta çatlak sorunana neden olduğunu biliyormuydunuz. Artık bu dakikadan sonra biliyorsunuz.

Bunu bilmek için uzman olmaya gerek yoktur. Kabızlık ile normal durumlardaki dışkılama hiç şüphesiz aynı olmayacaktır. Kabızlık esnasında daha fazla ve kalın dışkılama olacağı için bazı durumlarda dışkı anüs yani makat iç kısmını çizebilmektedir. Bu noktadan sonra öyle ciddi sorunlar yaşarsınızki anlamamak imkansızdır.

Sorun anüs iç kısmında olması nedeniyle elbette görme imkanınız olmayacak fakat şikayetleri size işlerin hiçte normal gitmediğini hissettirecektir. Erken dönem dediğimiz ilk günlerde makat çatlağı olan kişi dışkılama esnasında sanki dışkıda cam parçaları varmış gibi ciddi bir acı hissettirecektir. Yani daha önce hiç böylesi olmadığını anlayacaksınız. Bu şikayet ilk zamanlarda dışkılama sonrası geçse de ilerleyen zamanda ise dışkılama sonrası bile yaklaşık 4 saate varan bir süreçte devam edecektir. Bununla da sınırlı olmayıp makat kısmında kramp şeklinde ağrılar oluşacaktır.

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.