Anasayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi / Kıl Dönmesi Nerde Çıkar?

Kıl Dönmesi Nerde Çıkar?

Özellikle genç ve orta yaş insanların can alıcı sorunu olan kıl dönmesi korunma önlemleri almak için dikkat edilmesi gereken nokta her zaman kuyruk sokumu bölgesi olmalıdır. Çünkü %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Geri kalan %5’lik kısım ise göbek bölgesi ve berberlerin ellerinde ortaya çıkandır. Yüzde  kıl dönmesi olarak lanse edilen görüntüler yanlış olup, o kıl dönmesi değil aksine kıl batması sorunudur. Aşağıdaki video’da her ikisinide izleyebilir. Kolayca ayrımını yapabilirsiniz.

Kalça ve Kuyruk Sokumu

Kuyruk Sokumunda Görülür?
Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi %95 oranında insanların kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Bu kadın ve erkekler için değişmeyen bir gerçektir. Bunun nedeni ise insan vücudunda en en hassas en yumuşak cilt yapısının kuyruk sokumu olması ile alakalıdır.

Neden Kuyruk Sokumunda Olur?
Hastalığın kabaca tarifi cilt altında kılların toplanmasıdır. Toplanan bu kıllar ise saç ve vücudumuzdan dökülen kıllardan oluşmaktadır. Özellikle gençler, fazla kilo, terleme ve kaykılarak oturanlar sürekli risk grubunda yer alır. Örnek saçınızdan sırtınıza dökülen kıllar yayılarak oturan insanların direkt olarak kuyruk sokumuna kayacaktır. insan vücudunda bulunan milyarlarca delikten kendine yol bulan kıllar cilt altına girmektedir. Cilt altında çoğalması ile kişide rahatsızlıklara ve belirtilere neden olmaktadır.

Göbek ve Ellerde Kıl Dönmesi Olur mu?
%95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülen Pilonidal Sinüs %5 oranında ise göbek bölgesi, koltuk altı ve berberlerin ellerinde görülürler. Ama bunlar oldukça düşük ve nadir görülen vakalardır.

Kıl Batması Nedir?
Mesela bazı görüntülerde aşağıdaki videodada var yüzde kıl dönemsi diye sunulan görüntü kıl dönmesi değil, kıl batması sorunudur. Çünkü yüz bölgesinde kıl dönmesi olmaz. Kıl batması ise özellikle traş olunan, epilasyon yapılan bölgelerde kılların kökten çıkarılması sonucu yeniden çıkmaya çalışan kıl ucunun cilt dışına çıkamayarak cilt altında uzaması ile oluşur. Belli bir noktadan sonra sivilce gibi apse oluşturabilir. Apse patlatılarak bir cımbız yardımı ile çıkarılır. Çok sık görülmese bile bu kesinlikle kıl dönmesi ile alakası yoktur.

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.

26 Yorumlar

 1. Hocam benim anüs bölgem ile yumurtalarımın arasında zeytin tanesi kadar şişlik var bu nedir kıl dönmesimidir kıl batmasımıdır veya başka birşey mi yardımcı olursanız sevinirim

 2. Kil donmesi apsesi ne zaman bosalir ve 5 gundur hep ayni bir agri var bir degisiklik yok kizarlik ve siskinlik yok

 3. merhaba ben yaklaşık 2 buçuk aya önce açık bırakma yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum hala yara açık ama benim 20 lik dişim çıkyor ve doktor antibiyotik ve ağrı kesici verdi kullanmamda sakınca varmı

 4. hocam göbeğimin alt kısmında bir delik var kıl dönmesine benziyor. bu bölgede olabilir mi. ameliyatı nasıl oluyor

  • göbek deliğinde kıl dönmesi olabiliyor ameliyatla yapılmaz uygun bir şekilde temizlenir 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02 görüntü atın bakalım yardımcı olmaya çlışalım

 5. Hocam penisimin 2 cm üstünde bi misket tanesi kadar büyük bişey var sivilcedir diye aldırmamıştım ilk başta ama sonradan acımaya başladı bu kıl dönmesimidir?

 6. merhaba benim kıl dönmesi şikayetim var ameliyat olmak istiyorum süreç nasıl olur?

  • Merhaba;
   Muayene olduktan sonra kıl dönmenize uygun olan tedaviler size anlatılır ve kabul ederseniz aynı gün ameliyatınızı da yapabiliriz.
   Whatsapp:0542 231 2823 görüntü atabilirsiniz veya 0216 357 00 02 nolu hattan bizi arayabilirsiniz

 7. hocam kıl dönmesi var bende amelyat oldum ama ağrım var ve çalişyorum oturarak ne yapmalıyım ?

  • merhaba
   ameliyat olalı ne kadar oldu tekrar etmiş olabilir ağrı akla apseyi getirir muayene olabilirsiniz yada 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02nolu hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 8. Hocam benim kuyruk sokumun degil ama tam deliğin yanında çıkmış bir sivilce var bu nedir

 9. HOCAM KIL DÖNMESİ VAR BENE HAPSA YAPTI AMELİYAT YAPMAYA DÜŞÜNYORUM NE ÖNERİRİSİNİZ?

  merhaba.önce apsenin boşaltılması gerekir.daha sonra ameliyat olmanız.geçiktermeden tedavi olmanızda fayda var.dilerseniz 0216 357 00 02-03 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

 10. hocam kıl dönmesi ameliyati oldum 5 ay herşi iyidi fakat şimdi ağrım var ne yapmalıyım?

 11. hocam kıl dönmesı var bende ve iltehaplandı çok ağrım var ne yapmalıyım?

  merhaba.tedavi olmanız lazım.

 12. hocam 2 gün oldu abse oldum ve çok ağrım var ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun ?

 13. HOCAM MERHABA 2 GÜN ÖNCE MAKATIMIN BİRAZ ÜSTÜNDE KÜÇÜK BİR DELİK OLUŞTU AĞRI YAPIYO OTURMAKTA ZORLANIYOM SİZCE KIL DÖNMESİ OLABİLİRMİ ?

  merhaba.olabilir.muayene olmadan kesin birşey söylemek doğru olmaz.dilerseniz 0216 357 00 02-03 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

 14. hocam merhaba 2 aylık hamileyim makatımda kıl dönmesi oluştu aşırı ağrım var ne yapmalıyım ?

  merhaba. çok geç kalmadan muayene olmanızda fayda var.doktorunuz size gerekeni söyleyecektir.dilersseniz 02163570002 numaralı telefondan bilgi alabilrisiniz

 15. hocam kıl dönmesi şikayetim var.APSE oluşmuş ilaçmı kullanmalıyım ?apse boşaltılmalımı ?

  Op.Dr İbrahim Kavak
  merhaba.
  Apse boşaltılması gerekir duruma göre ilaç tedavisi daha sonra yapılabilir. İhmal etmemekte fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

 16. merhaba hocam kil dönmesi tedavisi sonrası kaç gün oturmak yasak oluyor ?
  merhaba.aynı gün içerisinde gündelik hayata devam edersiniz.
  dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler..

 17. merhaba hocam kil dönmesi şikayetim var .Tedavi süreci nasıl oluyor ?
  merhaba.Kliniklerimizde kil dönmesi tedavisini mikro sinüsektomi yöntemiyle, 2 cm’lik alani uyusturarak yapiyoruz. Islemi 10-20 dakikada tamamliyoruz. Ameliyatta narkoz gerekmedigi için hemen evinize veya isinize dönebilirsiniz. Yara bakimi, pansuman ve yatak istirahati gerekmez. Iyilesme tamamlandiginda görünür bir iz kalmamaktadir. dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 18. merhaba hocam eşim meme kanseri kil dönmesi şikayeti var tedavi olabilir mi ?
  merhaba.hiç bir sakıncası yoktur.ameliyat olabilir.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 19. merhaba hocam kıl dönmesi tedavisi ortama kaç dk sürmekte dır ?
  MERHABA.ORTALAMA 20 DAKİKA SÜRER.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 20. kıl dönmesi tedavisi sonrasın da neler yapmak gerekir hocam ?
  merhaba.bölgenin temizliğine özen göstermeniz gerekir.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz