Anasayfa / Hemoroid (Basur) Hastalığı / Basura Ne İyi Gelir, Basur Şikayetleri Nasıl Azalır?

Basura Ne İyi Gelir, Basur Şikayetleri Nasıl Azalır?

Hemoroid (basur) anüs ve rektumda ortaya çıkarak kanama, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olan bir rahatsızlıktır. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroidler rektumda bulunurlar ve 4 evreye ayrılırlar. 3. evreden sonra anüsün dışına çıktığında el ile hissedilebilirler. Dış hemoroid ise anüs derisinde meydana gelmektedir. Toplumda en çok karşılaşılan tip iç basurdur.

Basur oldukça yaygın bir hastalıktır. Neredeyse her iki kişiden biri hayatının bir bölümünde hemoroid ile karşılaşmış olabilir. Bazı hastalarda oluşup kendi kendine geçebilirken, bazı hastalarda ise özellikle kabızlık problemi devam ettiği için basur ilerleyerek yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek düzeylere gelmektedir.

Basur İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Bu yazımızda basur şikayetlerini azaltabilecek evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Ancak bu yöntemler evde uygulanabileceğiniz bitkisel uygulamalar olup aslında şikayetlerinizi azaltmaya yöneliktir. Hemoroid tamamen ortadan kalkması için cerrahi yöntemlerle tedavi olmanız gerekmektedir.

basura ne iyi gelir

Kabızlığı Mutlaka Önleyin

Hemoroidin oluşumunda rol oynayan en önemli etken kabızlıktır. Eğer kabızlık probleminiz varsa ve dışkılama esnasında ıkınıyorsanız öncelikle ıkınma alışkanlığından kesinlikle vazgeçmeli ve kabızlığınıza çözüm bulmalısınız.

Kabızlık Nasıl Geçer?

– Bol bol su için
– Hareketlerinizi artın. Günlük yürüyüşler gerçekleştirin. Hareketsiz bir yaşam tarzı sadece kabızlık değil bir çok sağlık problemine etken olmaktadır.
– Lif bakımından zengin beslenin. (meyve, sebze ve tahıllar lif içermektedir)
– Yediklerinizi tamamen çiğneyerek yuttuğunuzdan emin olun.
– Tuvalet düzeninize dikkat ederek, dışkılama ihtiyacı hissettiğinizde bir dakika içinde dışkılayarak tuvaleti terk edin. Dışkılamayı asla ertelemeyin.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyeceklerden Bazıları Şunlardır

Kuruyemişler
Kuru kayısı, incir, mürdüm eriği gibi kuru yemişler kabızlığa iyi gelen besinlerdir. Özellikle sabah kahvaltısından önce bu yemişlerle beraber bir bardak ılık su içerek bağırsakların çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Su Tüketimi
Su tüketimi tüm sağlığımız için önemlidir. Günlük olarak 2-3lt kadar su içilmesi tavsiye edilmektedir. Su içmeyi unutan bir bireyseniz bu alışkanlığınıza dur demeli ve çeşitli hatırlatıcılar kullanarak su tüketimini artırmalısınız.

Kepek
Kepek kabızlığa iyi gelen bir gıdadır. Yoğurt içerisine katılarak tüketilebilir.

Keten Tohumu
Yine kabızlığa iyi gelen bir diğer üründe keten tohumudur. Buda yoğurt içerisine katılarak tüketilebilmektedir.

Sinameki Otu
Bağırsak hareketlerini artırmaya yardımcı olan bir diğer ürün sinameki otudur. Ancak çok fazla tüketildiği taktirde şiddetli ishal yapabilir bu da doğru değildir. Sinameki otunu en son çare olarak denemeniz tavsiye edilir. Ve her gün aynı oranda tüketmeniz önerilir. Aksi taktirde az önce de belirtildiği üzere ciddi ve şiddetli ishal problemine sebep olabilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu

Sıcak su oturma banyosu hemoroid kaynaklı şikayetleri azaltmakta çokça tavsiye edilen yöntemdir. Küvetinizi veya içine oturabileceğiniz büyüklükte bir leğeni içine oturabileceğiniz ılıklıkta (kaynak olmamalı) su doldurarak 10-15 dakika kadar içinde oturabilirsiniz.

Günlük olarak dilediğiniz kadar sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz. Özellikle dışkılama işleminden sonra 10-15 dakika boyunca sıcak su oturma banyosunu deneyebilirsiniz.

Bol ve Pamuklu Giysiler Tercih Edin

Makat bölgesinin temiz ve kuru kalmasına yardımcı olmak için terletecek dar ve polyester elbiseler tercih etmek yerine pamuklu ve bol iç çamaşırları tercih edilebilir. Böylece bölge hava alarak terlemeyecek ve kaşıntıya bağlı tahrişte azalacaktır.

Tuvalette Çok Fazla Kalmayın

Dışkılama işleminizi yukarıda da belirttiğimiz gibi 1-2 dakika içerisinde ıkınmadan tamamlayın ve tuvaleti terk edin. Özellikle taharet sırasında ılık su kullanmanız hatta dışkılama sonrasında 10-15 dakika boyunca sıcak su oturma banyosu yapmanız iyi gelecektir. Bunun yanı sıra tuvalete giderken uzun süre vakit geçirmenize sebep olacak telefon, tablet, dergi yada gazete gibi araçlar götürmeyin.

Dışkılama İhtiyacınızı Ertelemeyin

Özellikle hijyene önem veren birçok insan evinden başka yerde tuvalete gitmek istemez. Dışkılama ertelemek basura sebep olabildiği gibi mevcut basurunda ilerlemesine sebep olabilir. Bu nedenle dışkılama ihtiyacınızı hissettiğiniz gibi gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Basur İlaçları Kullanılabilir

Tekrar belirtmek gerekirse ilaç ve bahsettiğimiz diğer yöntemler hastalığı tamamen ortadan kaldıran yani tedavi eden üstünlüklere sahip değildir. Tüm bahsettiğimiz uygulama, besin ve ilaçlar şikayetleri azaltmak için kullanılabilir.

İlaç tavsiyesi için doktorunuza muayene olabilirsiniz.

Basur Tedavisi İçin Hangi Bölüme Başvurmak Gerekir?

Basur muayenesi ve tedavisi olmak için proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Referanslar:
1- https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-hemorrhoids#5-Home-Remedies-for-Hemorrhoids
2- https://www.ideatip.net/kabizlik-neden-olur-nasil-onlenir

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.