Anasayfa / Hastalık ve Tedaviler / Kıl Dönmesi Nasıl Çıkarılabilir?

Kıl Dönmesi Nasıl Çıkarılabilir?

Genelde her şeyin en kolay ve en iyisini arasak da bazen insanın lehine olan sonuçlar için biraz meşakkate katlanmak gerekebilir. O durumlardan biride kıl dönmesi çözümü için ne ilaç, ne krem nede dolandırıcıların oyuncağı haline gelen bitkisel karışımlar kıl dönmesi tedavisinde işe yaramaz. Öyle ki diğer hastalıklarda övünerek söylediğimiz ameliyatsız tedaviler bile kıl dönmesinde bir işe yaramaz. Yapılır ama tam olarak sorundan kurtulmuş olmazsınız. Çünkü cilt altındaki kıl yumağı tam olarak temizlendiğine emin olmak gerekir. Buda yalnızda kıl dönmesi ameliyatı ile mümkündür. Kıl Dönmesi Nasıl Çıkarılabilir? konusuna geçmeden önce bu sorunla nasıl tanıştığımızı görelim.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Hastalık olmadığını belirttiğimiz pilonidal sinüs özellikle oturarak çalışan ve oturma esnasında dik oturmak yerine kaykılarak oturan, fazla kilo ve terleme sorunu olan insanlarda sıkça gördüğümüz bir sorundur. Her gün fark etseniz de etmeseniz de saçlarınızda yenilenme döngüsü ile 40 ile 100 tel saç dökülmektedir. Ende kısmında dökülenler sırtımıza ve hareket ile kuyruk sokumu bölgesine gidebilmektedir. İnsanlarda doğuştan görülmeyecek şekilde trilyonlarca delik bulunmaktadır. Kuyruk sokumunda biriken kıllar bu deliklerden kendine yol bulup cilt altında toplanmaktadır. İlk zamanlar sorun olmasa da sürekli giren kıllar artmakta ve buda hafif ağrı ve iltihaplanmaya neden olacaktır.

Sakın, ilaç, bitkisel karışım vs ile kıl dönmesi sorunuza çözüm aramayın. Açık konuşmak gerekirse bu işin tek yolu kıl dönmesi ameliyatı olduğu söylemek zorundayım. Ameliyatsız kıl dönmesi yokmu? kıl dönmesi çözüm için ameliyat şarttır. Çünkü kıl yumağı kapsülü ile çıkarılmalı ve cilt altında 1 tane dahi kıl kalmadığına emin olunmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bugüne kadar geliştirilmiş olan 14 farklı kıl dönmesi ameliyatı vardır. Bunların bir çoğu uygulaması son bulmuş olup, içlerinden en gelişmişi Bascom ve onunda üzerinde olan ise Mikro Sinüsektomi yöntemidir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir?

Kıl dönmesi ameliyatı eskiden bir işkence gibiydi. Ne zamanki Mikro Sinüsektomi uygulanmaya başladı. İnsanlar gördükleri başarı karşısında inanamadılar. 10 Dakika süren Mikro sinüsektomi ameliyat sonrası hastanede yatma, pansuman vs gerektirmiyor. Kişi ameliyat sonrası evine, işine okuluna dönebiliyor. Diğer ameliyatlarda kıl yumağı çıkarılacak alan nerdeyse 30 cm kadar kesilirken Mikro Sinüsektomi ile sadece 2cm alanda kesi yapılarak kıl yumağı çıkarılır.

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz