Anasayfa / Hemoroid (Basur) Hastalığı / Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi Son Derece Pratik Bir Yöntemdir

Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi Son Derece Pratik Bir Yöntemdir

Hemoroid yani basur hastalığının tamamen iyileşmesi için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekir. Evde kendi imkanlarınızla gerek ilaç kullanımı gerekse bitkisel karışımlar basurun tamamen geçmesini değil sadece şikayetlerini azaltmaktadır. Basur memelerinin ortadan kalkıp şikayetlerin tamamen sona ermesi için kullandığımız bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler hemoroid memesinin evresine göre değişiklik gösterir.

Lazer bir çok sağlık probleminde ilk akıllara gelen ve oldukça gelişmiş bir yöntemdir. İnsanlar hastalığı ne olursa olsun ilk olarak lazerle tedavi olabileceğini sanır. Basur lazerle tedavi edilebilir ancak dört evreye ayrılan basur her evrede lazer ile tedavi edilemez.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Olur mu?

Lazer tedavisi, ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biridir. Ayakta pratik bir şekilde uygulanabilen lazer, kızıl ötesi ışıkla elde edilen infrared fotokoagulasyon (İRC) tekniğidir. Bu yöntem narkoz gerektirmediği gibi 5-6 dakikada tamamlanabilir. Tedavi sonrası hasta istirahate gerek duymaz. Uygulama anal kanal içinde yapıldığından dışarıda herhangi bir yara olmaz ve böylece pansumana da gerek duyulmamaktadır. Basur memesinin üzerine lazer cihazı ile uygulanan 3’er atışla memeler mühürlenir ve memeye kan akışı durur. Bu sayede günler içinde meme çürüyerek düşer.

Lazer tedavisi yalnızca 1. ve 2. evrede ki hemoroidler için uygulanabilir. 3. ve 4. evre hemoroidlerin tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerde lazer kadar avantajlı ve başarılıdır.

lazerle basur tedavisi

Lazerle (İRC) Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer yani (İRC) yöntemi 1. ve 2. evre hemoroidlerde etkili ve başarılıdır. Anüse anoskop ismi verilen aparatımızla giriş yaparak 3-4cm içeride yer alan tüm basur memelerinin çıkış noktaları mühürlenir. Bu sayede damarlara kan gidemediği için günler içinde çürüyen meme düşer. Böylece hemoroid sonlanmış olur. Dışarıdan herhangi bir tahribat vs. görülmez. İşlemi yaptığımız alanda ağrı sinirleri bulunmadığı için girişim sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı söz konusu olmaz. Tedavi sonrasında iyileşme aşamasında hasta istirahate gerek duymaz.

Bazı hastalarda birden fazla meme bulunabilir ve bazı memeler 2. evreyken bazı memeler 3. evre olabilir. Bu doğrultuda ikinci evrede ki vakalara lazer uygulanır. Sarkan ve el yordamıyla içeri itilebilen memeler 3. evredir ve bu evrede ki basur için maalesef lazer yöntemi yetersiz kalacaktır. Bu memelere ise RBL (lastikle boğma yöntemi) uygulanmaktadır. Bu yöntemde de herhangi bir kesi, dikiş kullanılmaz. RBL cihazı ile basur memesinin en sonuna bir lastik atılır. Yine memeye kan gitmediği için meme çürür ve günler içinde düşer. İki uygulamada tek seansta yapılır.

Lazer Yönteminde Narkoza Gerek Duyulmaz

Tedavi sırasında hastaya herhangi bir narkoz ya da uyuşturma işlemi yapılmasına gerek duyulmaz. Çok hafif seviyede bir ağrı söz konusu olabilir. Uygulama sonrasında çoğunlukla bireyin ağrı kesici kullanmasına bile gerek yoktur. İstirahat gibi bir dezavantaj olmadığı için kişi işine, okuluna ya da sosyal hayatına ara vermeden devam edebilir. Tedavinin başarı oranı yüksek olduğu gibi, doktor tavsiyelerine uyan ve tedbirli davranan hastalarda nüks olasılığı yok denilebilecek kadar azdır.

Lazerle Basur Tedavi Ücretleri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi basur tedavisinde uygulanan bir kaç yöntem vardır ve basur memelerinin evrelerine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla ücrette kullanılan yöntem ve basur tipine göre değişiklik göstermektedir. İletişim sayfasından veya sol altta yer alan WhatsApp butonu aracılığı ile detaylı bilgi ve randevu oluşturabilirsiniz.

Lazerle Basur Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

4. evre hariç tüm basur tipleri ameliyatsız olarak adlandırılan yöntemlerle yapılmaktadır. 1. ve 2. evrelerde lazer uygulanırken, 3. evrede ise RBL uygulamaktayız. Sadece 4. evrede THD yöntemi kullanılmaktadır. THD ameliyatlı bir yöntem olarak görülüyor olsa da üst düzey avantajları olan bir yöntem olup 10-15 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

(1) Doppler-guided hemorrhoidal laser procedure for the treatment of symptomatic hemorrhoids: experimental background and short-term clinical results of a new mini-invasive treatment.
Giamundo P, Cecchetti W, Esercizio L, Fantino G, Geraci M, Lombezzi R, Pittaluga M, Tibaldi L, Torre G, Valente M.
Surg Endosc. 2011 May;25(5):1369-75. doi: 10.1007/s00464-010-1370-x. Epub 2010 Oct 26.
PMID: 20976499

(2) Hemorrhoid laser procedure for second- and third-degree hemorrhoids: results from a multicenter prospective study.
De Nardi P, Tamburini AM, Gazzetta PG, Lemma M, Pascariello A, Asteria CR.
Tech Coloproctol. 2016 Jul;20(7):455-9. doi: 10.1007/s10151-016-1479-6. Epub 2016 May 11.
PMID: 27164931

(3) Basur (Hemoroid) Nasıl Tedavi Edilir? – Op. Dr. Atilla KAYA – İlgili link : https://www.ideatip.net/basur-hemoroid-nasil-tedavi-edilir

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz