Tromboze Hemoroid

Tromboze hemoroid Türkçe adıyla boğulmuş basur hemoroidlerde sık görülen bir durumdur, genellikle bir neden saptanmaz. Hastalarda kuvvetli

ağrı vardır ağrının şiddetinden bazen idrar yapamamada görülür.Tromboze hemoroidlerde ağrı 48 saatte maksimum düzeye çıkar dördüncü günden sonra azalır, ağrılı şişlikler de birkaç hafta içinde düzelir,bu düzelme kesin düzelme değildir kalıcı tedavi yapılmazsa ileriki bir zamanda mutlaka tekrar oluşur.

Boğulmuş Hemoroid

Nedenleri ;

Bazı uzmanlara göre iki oluşma nedeni vardır bunlara göre aşırı egzersiz sonucu basınç artışına bağlı toplar damar duvarı yırtılmakta ve pıhtı oluşmaktadır.

Etraf bağ dokularının zayıflığı nedeniyle aşağı sarkan toplar damar yumakları içinde kan akımı yavaşlamakta ve birikmekte bunun sonucunda da pıhtı oluşmaktadır.

Belirtileri ;

Ağrı ; Trombüs nedeniyle oluşan ağrı ve ödem refleks olarak makat kasında spazmını tetikler buda ağrısı artırır böylece kısır bir döngü oluşur.

Şişlik; Memelerin içinde biriken pıhtı ve ödeme bağlıdır

Kanama ; Meme bir yerden patlarsa kanama eklenir

Tedavi;

Tromboze hemoroidlerde tedavi üç şekildedir

1- Ameliyatsız tedavi,burada mutlaka hemoroid memeleri makat içine itilmelidir.

2-Memenin içi açılarak trobüsün boşaltılması

3-Acil ameliyatlar.Bu hale gelmiş basurlarda ben klinik tecrübelerime dayanarak acilen HAL ameliyatı uyguluyorum hastalar ertesi gün şikayetsiz normal hayatına dönüyor

Riskleri;

Tromboze hemoroid oluşurken önce ödem daha sonra trombüs ileri dönemlerde de yaralar ve doku çürümeleri gelişir.Tromboze hemoroidlerde dışarı çıkmış olan memelerin içeri itilmesi şişlik ve ağrıdan kasların kasılması nedeniyle olanaksızlaşır.

Korunma;

Boğulmuş basur oluşmasından korunmak için şunlara dikkat edilmelidir

Bu pozisyona gelmeden normal şartlarda var olan basurlar tedavi ettirilmelidir

Kabızlık önlenmelidir oluşsa da fazla ıkınmamalıdır.

Tuvalette uzun süre kalınmamalıdır

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.