Anasayfa / Kıl Dönmesi Tedavisi / Mikro Sinüsektomi Yöntemiyle Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mikro Sinüsektomi Yöntemiyle Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi ve benzeri makat hastalıkları genel anlamda insanlarda utanma sorununa sebebiyet verdiği için tedavileri sürekli ertelenen hastalıklardır. Utanma, doktor korkusu ve benzeri sebeplerle tedavisi geciktirilen kıl dönmesi hastalığı aslında ilk fark edildiği zamanlarda oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Geçmişte uygulanan klasik ameliyatların bir kenara bırakılmasını sağlayan mikro sinüsektomi yöntemi ortalama 5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu yöntem sayesinde kişi günlük hayatına ara vermeden devam edebilir.

Mikro Sinüsektomi Nedir?

Kıl dönmesi tedavisi için geçmişten günümüze geliştirilen en etkili ve başarılı yöntem mikro sinüsektomidir. Bascom yönteminin modifiye edilmesiyle geliştirilen bu yöntem tecrübeli eller tarafından ortalama 5 dakikada uygulanabilmektedir. Hasta bu sayede pilonidal sinüs ismi de verilen kıl dönmesi hastalığından kurtulur eski sağlıklı yaşam kalitesine kavuşarak sosyal hayatına devam eder. Mikro sinüsektomi çok ilerlemiş vakalara uygulanamıyor olsa da kıl dönmesi vakalarının %80’ine başarılı bir şekilde uygulanabilir. Mikrosinüsektomi yönteminin uygulanıp uygulanamayacağı muayene esnasında doktor tarafından kolayca tespit edilebilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muayene esnasında doktor tarafından tespit edilen kapsülün olduğu yere ortalama 1-2cm kadar bir kesi uygulanır. Cilt altında toplanan kıl, elbise tozu ve benzeri yabancı maddelerin oluşturduğu kapsül bu kesi aracılığı ile çıkarılır ve bu alan güzelce temizlenir. Tamamen temizlendiğinden ve parça kalmadığından emin olduktan sonra kendinden emilimli dikiş ile kesi yeri kapatılır. Hasta günlük yaşantısına ara vermeden devam eder. Dikiş aldırma, pansuman veya istirahat gibi dezavantajları yoktur. Geçmişte uygulanan yöntemlerde çok büyük kesiler uygulanıp, çok büyük izler kalırken, Mikro sinüsektomide uygulanan 1-2cm kadar küçük kesi neredeyse belli belirsiz bir iz kalmasını sağlar. Bu doğrultuda mikro sinüsektomi çok avantajlı bir yöntemdir.

mikro sinusektomi

Mikro Sinüsektomi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Minimal Kesi Uygulanır
Uygulanan kesi 1-2 cm büyüklüğündedir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi kesi devasa boyutlarda olmayıp, sağlıklı dokuya zarar verilmez. Kesi küçük olduğu için minimal bir iz kalır, diğer yöntemlerde balık kılçığı yada zigzag şeklinde iz kalmaktadır.

Narkoz Gerektirmez
Lokal anestezi eşliğinde uygulanabilir bir yöntemdir. Klinik ortamında dahi uygulanabilecek kadar pratiktir.

Ekonomiktir
Hastanede yapılmadığından ve ek cihaz yada aletler kullanılmadığından ekonomiktir.

Daha Az Komplikasyon Görülür
Kesi çok küçük olduğundan iltihap, kanama, hematom, yaranın açılması gibi durumlar çok nadirdir. Karşılaşılsa bile müdahalesi ve tekrar iyileşmesi daha hızlı olur. Ayrıca kesi küçük olduğundan ağrıda çok minimaldir.

Hastane Yatma ve İş Gücü Kaybı Yok

Idea Klinik İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir kliniklerinde sadece 5 dakika süren operasyon sonucu hastamızı 15 dakika salonda istirahat etmesini sağlıyoruz. Bu süre sonunda hastamızı son kez kontrol ederek hayatına kaldığı yerden devam etmesi için gönderiyoruz. Mikro Sinüsektomi ameliyatı olan kişi evine, işine, okuluna yada tatiline kaldığı yerden devam edebilir.

Pansuman Yaptırmanıza Gerek Yoktur

Klasik ameliyatlarda hastalar günlük olarak pansuman yaptırmaları gerek olup, bu uygulama yaranın iyileşmesi sürecinde 6 ay kadar uygulanır. Mikro sinüsektomi ile tedavi olanların ise pansuman yaptırmaya hiç bir şekilde gerek olmayacaktır.

Op. Dr. İbrahim Kavak muayene ve tedavi işlemleri sizlere daha iyi hizmet verebilmek için randevulu çalışmakta olup, Mikro Sinüsektomi ve diğer tedavi yöntemlerine aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Referans ve kaynaklar:
(1) Mikro sinüsektomi tedavisi nasıl yapılır – Op. Dr. Seher ŞİRİN – İlgili link : https://www.ideatip.net/mikro-sinusektomi-tedavisi-nasil-yapilir
(2) Procedure to clean sinus and encourage healing – İlgili link : https://www.nhs.uk/conditions/pilonidal-sinus/
(3) Novel Approaches in Pilonidal Sinus Treatment – 1- Arda Işık, 2- Oğuz İdiz 3- Deniz Fırat – İlgili link : https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27930892/

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz