Anasayfa / Proktoloji / Anal Hematom Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Hematom Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal hematom, anüs bölgesinde aniden ortaya çıkarak kişinin şiddetli ağrılara maruz kalmasına sebebiyet veren bir makat hastalığıdır. Anal hematom makatta pıhtı toplanması anlamı taşımaktadır.

Makatta Pıhtı Toplanması Neden Olur?

Anüste ortaya çıkan hastalıkların büyük çoğunluğunun temelinde kabızlık yatmaktadır. Kabızlık problemi olan bir insan dışkılama sırasında ıkındığında ve bu alışkanlık haline geldiğinde hemoroid, anal fissür ve hematom gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Çok şiddetli ağrılara sebep olan anal hematom için aslında en masum makat hastalığı denilebilir. Şikayetleri her ne kadar fazla gibi görünüyor olsa da tedavisi en basit şekilde yapılabilen bir hastalıktır.

Kabızlık problemi olan kişi dışkılama esnasında ıkınma gereksinimi hisseder ve şiddetli ıkındığında anüste basınç meydana gelir. Bu basınç maalesef anüsteki kılcal damarların hasar görmesine sebep olur. Bu doğrultuda çatlayan yada yırtılan damardan kan sızarak damar ile cilt arasında ki yumuşak dokunun içerisine toplanır. Oluşan pıhtının boyutu sızan kan oranına göre değişiklik gösterebilir. Hematom bazen leblebi boyutunda olabileceği gibi nadiren de olsa elma büyüklüğünde de olabilmektedir.

anal hematom

Belirtileri Nelerdir?

Anal hematom meydana geldiğinde toplumun büyük çoğunluğu makatta meydana gelen bir problem olduğu için direkt olarak hemoroid olduğunu düşünmektedir. Kişi oturmakta, yürümekte veya benzer günlük faaliyetlerini gerçekleştirirken oldukça şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalabilmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi anal hematom belirtilerle değil birdenbire meydana gelen bir hastalıktır.

Ancak belirti ve şikayetleri sıralamak gerekirse;

Şişlik

Hematom meydana geldiğinde ilk olarak hissedilecek belirti şişliktir. Şişliğin boyutu ıkınma ve oluşan basınç ile beraber zedelenen damardan sızan kan oranına göre değişmektedir. Bu şişlikler sınırları düzgün, mor renkte ve dokunulduğunda oynayan yapıda olmaktadır.

Makat Ağrısı

Birdenbire ortaya çıkan şişliğin yanı sıra yine şişliğin boyutuyla şiddetinde farklılıklar olabilen ağrılar söz konusu olmaktadır. Hastanın yaşam kalitesi bu ağrılardan kaynaklı olarak düşebilmektedir.

Kanama

Pıhtı meydana gelen yerin civarında bulunan ciltte herhangi bir açılma oluştuğu taktirde koyu renkte ve pıhtı kıvamında kanama oluşabilir.

Anal Hematom Nasıl Geçer?

Evde uygulanacak yöntemlerle geçebilecek bir hastalıktır ancak bu süreç uzun olacağından hasta ağrılardan dolayı yüksek sıkıntı yaşayabilir. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekildedir;

Sıcak Su Oturma Banyosu

Makat hastalıklarının bir çoğunda kullanılmakta olan sıcak su oturma banyosu hastanın oldukça rahatlamasına yardımcı olan bir tekniktir. Büyükçe bir leğeni çok sıcak olmayan içinde oturabileceğiniz sıcaklıktaki su ile doldurun ve oturun. Bu işlemin herhangi bir zararı olmayıp günlük en az 4-5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Cerrahi Yöntemlerle Anal Hematom Tedavisi

Makatta pıhtı toplanması probleminin oluşumunun üzerinden 48 saat kadar geçtiyse ve ciddi ağrılar yaşıyorsanız 2-3 dakika içinde uygulanabilen cerrahi tedavileri seçebilirsiniz. Bu uygulama bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) altında uygulanan çok küçük bir kesiden pıhtının boşaltılmasına dayanır. Kesi boyutu çok küçük olduğundan dikişe bile ihtiyaç duyulmamaktadır. Pıhtı boşaltılmaya başlar başlamaz hasta ciddi bir rahatlama hisseder. Tedavi bitiminde günlük hayarına ara vermeden devam edebilir.

Anal Hematom Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Anal bölgede ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için genel cerrahi uzmanları ilgilenmektedir. Proktoloji konusunda tecrübeli olan bir genel cerrahi uzmanına başvurursanız rahatsızlığın teşhisini ve tedavisini dakikalar içinde pratik bir şekilde gerçekleştirebilir.

Kaynak:
Op. Dr. Seher ŞİRİN – IDEATIP – https://www.ideatip.net/anal-hematom-nedir-tedavisi-nasil-yapilir

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz