Anasayfa / Hemoroid (Basur) Hastalığı / Basur İçin En Etkili İlaç Nedir, Basur İlacı İşe Yarar mı?

Basur İçin En Etkili İlaç Nedir, Basur İlacı İşe Yarar mı?

Hemoroid yani basur, makat bölgesinin en yaygın hastalıklarından biridir. Hemoroid rahatsızlığı olan insanların büyük çoğunluğu hastalığın kendi kendine yada çeşitli ilaçlarla düzeleceğini düşünür. Öyle ki internette basur hakkında en çok aranan terimlerden biride “basur için en etkili ilaç nedir” anahtar kelimesidir. Buradan da anlaşılacağı üzere hemoroid hastalarının çoğu hastalığın ilaçla tedavi olabileceğini düşünmektedir.

Eğer ki bu ürünleri kullandığınız taktirde şikayetleriniz 7-10 gün içinde azalmayıp geçmediyse mutlaka doktora başvurmanız önerilmektedir.

basur için en etkili ilaç

Basur İlaçları Nelerdir?

Hemoroid için eczanelerde haplar, fitiller, kremler, merhemler, spreyler ve bitkisel kürler bulunmaktadır. Yazımızda basur ilaçlarının etkilerini ele alacağımız gibi işe yarar mı gibi merak ettiğiniz konuların tümüne ayrıntılı bir şekilde yer vereceğiz.

Tabletler

Daflon

Daflon tablet hisperidin ve diosmin etken maddelerini içermektedir. Bu maddelerin damar çeperlerini güçlendirerek daraltmada rol oynadığı söylenmektedir. Bu doğrultuda şikayetleri azaltması beklenmektedir.

Doxium

Kalsiyum dobesilat içeren doxium tabletin 500 ve 1000 mg olmak üzere iki ayrı formu bulunmaktadır. Etkisi daflonda bahsettiğimiz diosmin etken maddesi gibidir.

Vendios

Vendios’ta diosmin maddesini içermektedir. Etkisinin yine üstte belirtilen iki ilaç gibi olması beklenir.

Venoruton Tablet

Okserutin içeren venoruton tabletinde koruyucu ve güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca minimal kanamaları durdurmada da etkili olabilir.

Basur Fitil ve Kremleri

Basur için geliştirilmiş olan fitiller iç hemoroid için kullanılmaktadır. Fitili olan her ürünün krem formu da bulunmaktadır.

Kortos Fitil ve Krem

Kortos fitil ve krem kortizon ile poidokanol içermektedir. Kortizon şişlik ve ödemi azaltırken, poidokanol maddesi damarların büzülmesine yardımcı olmaktadır. Buda kanamanın ve ödemin azalmasını sağlamaktadır.

Proktolog Fitil ve Krem

İçeriğinde bulunan ruskogenin toplardamarlarda büzüşmeye, trimebutin maddesinin ise spazm çözücü etkisi vardır.

Prokto Glyvenol Fitil

İçeriğinde bulunan lidokainin maddesinin bölgesel uyuşturma özelliği vardır. Bu da ağrının azalmasında rol oynar. Damar duvarı güçlendirme özelliği sayesinde de kanamayı azaltır.

Basur Merhemleri

Sıralayacağımız merhemler anüse dışarıdan uygulanmaktadır. Kanül gibi aparatlarla anüs içine uygulanmamaktadır.

Anestol Merhem

Bölgesel uyuşturma özelliği vardır. Anüste meydana gelen makat hastalıklarında ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.

Anuflex Merhem

Makat hastalıkları için kullanılabilecek en etkili ağrı kesici özelliği olan merhemdir. Eugenia caryophyllataile sayesinde bölgesel uyuşturma özelliği olduğu gibi aynı zamanda bölge kaslarının gevşemesinde rol oynar. Şiddetli ağrıya neden olan makat hastalıklarında meydana gelen krampları da çözmede etkisi büyüktür.

Hedensa Pomad

Anestol benzeri bir etkisi olan hedensa pomadta bölgesel uyuşturucu özelliğine sahiptir. Ağrı arttıkça tekrar uygulanabilir.

Hemoraljin Pomad

Damarların büzülmesine yardımcı olarak sızıntı şeklindeki kanamayı azaltabilir. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemoroid için evde yapılabilecek en iyi ve doğru yöntem sıcak su oturma banyosudur. Kaynak olmayan oturabileceğiniz düzeydeki sıcaklıkta bir suyun içerisinde 10-15 dakika oturulması bölgede bulunan kasların gevşemesini ve hastanın ciddi oranda rahatlamasını sağlamaktadır. gün içinde istenildiği kadar uygulanabildiği gibi hiçbir yan etkisi de söz konusu değildir.

Ağrıyı azaltmak için ise anuflex merhem kullanılabilir. Hem uyuşturma özelliği bulunan hem de kasları gevşetmede rol oynayan anuflex merhem bu yönde oldukça başarılı bir üründür.

Tabi ki hastalığın tamamen ortadan kalkması ve şikayetlerin tamamen sona ermesi için yapılacak en iyi hamle tedavi olmaktır. Özellikle ileri evrelere ulaşıp yaşam kalitesini ciddi oranda düşürecek düzeyde olan basur hastaları ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilir. THD, RBL ve Lazer gibi yöntemlerle ortalama 15-20 dakikada sağlığınıza kavuşarak, günlük yaşantınıza ara vermeden tedavi olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için basur tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak:
1- Basur İlaçları İşe Yarar mı? – Op. Dr. Atilla KAYA
https://www.ideatip.net/basur-ilaclari-nelerdir-basur-ilacla-tedavi-edilir-mi

2- Definition & facts of hemorrhoids. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases.
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/hemorrhoids/symptoms-causes. Accessed May 25, 2019.

3- Basur İlaçla Geçer mi?
https://www.ideaklinikkadikoy.com/basur-ilacla-tedavi-edilir-mi/

Yazar: kadir