Anasayfa / Medikal Estetik / Ben Aldırma Gelişmiş Yöntemlerle 3 Dakikada Mümkün

Ben Aldırma Gelişmiş Yöntemlerle 3 Dakikada Mümkün

Ben aldırma uygulamalarında en pratik yöntem toplumda buharlaştırma yöntemi olarak da adlandırılan RF yani radyo frekanstır. Ortalama 2-3 dakika kadar bir sürede gerçekleştirilen bir uygulamadır. Yazımızın devamında ben tedavisi için sıklıkla kullanılan bir çok yöntemden bahsediyor olacağız. Ben sildirme işlemi için başvuracağız merkezden önce hangi yöntemlerle daha avantajlı tedavi olabilirsiniz öğrenmeniz gerektiğini bilmenizi isteriz.

Ben Sildirme İşlemi İçin Sıklıkla Kullanılan Ameliyatlı ve Ameliyatsız Uygulamalar

Yaygın olarak kullanılan yöntemler RF, lazer, elektro koter ve plazmadır. Ameliyat ise çok seyrek durumlarda tercih edilebilir. Ya da ameliyatsız yöntemlerin uygulanabilmesi için yeterli donanım ya da birikime sahip olmayan merkezler ameliyata başvurabilir. İlk olarak ameliyatsız yöntemlerle başlayacağımız yazımızı klasik ameliyat ile yapılan tedavi ile bitireceğiz.

ben aldırma

Radyo Frekans Yöntemiyle Ben Tedavisi (Buharlaştırarak Tedavide Denilebilir)

En sık kullandığımız yöntemlerden biridir. Radyo dalgalarını, ısı enerjisine çeviren bu cihazın aparatı ile ben ya da benler kolayca buharlaştırılır. Kabarık veya yüzeysel fark etmeksizin tüm benler RF sayesinde pratik şekilde alınabilir. RF ile alınan benlerin yerinde çoğunlukla herhangi bir iz kalmaz. Nadiren sohbet mesafesinden görülemeyecek belli-belirsiz bir iz kalabilir.

Lazerle Ben Aldırma

Sağlık, kozmetik ve bakım alanında oldukça popüler bir cihaz olan lazer ben tedavisi uygulaması içinde sıklıkla kullanılan başarılı bir yöntemdir. Hastaların %90’ı lazerle ben tedavisi olmak istiyorum şeklinde talepte bulunsa da bu yöntem yalnızca yüzeysel benlerin tedavisinde başarı göstermektedir. Maalesef ki kabarık ve açık renge sahip olan benlerde yeterli olmamaktadır. Uygulaması RF ile aynı olup kısa sürede yüzeysel benler tedavi edilebilmektedir.

Plazma Tekniği

Elektrik bağlantısı mevcut olmayan, şarjlı ya da pilli bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Plazma ile yapılan tedavide cihaz ucu bene yaklaştırılır ancak temas ettirilmez. Bene yaklaştırılan uç ile ben arasındaki hava iyonize edilir. Yani aradaki hava maddenin dördüncü hali olan plazmaya dönüştürülür. Ben bu plazma etkisi ile tedavi edilir. Plazma ben dışında lekelerin ve kırışıklıkların tedavisinde de kullanılabilir. Yüzeysel benlerde oldukça etkilidir ancak kabarık benlerde çok başarılı değildir.

Elektrokoter Yöntemi

Sadece koter olarak da isimlendirilen bu cihaz elektrik enerjisini, ısı enerjisine dönüştürmektedir. Yüksek ısı sağlayan cihazın ucu benlere temas ettirilerek buharlaştırılır. RF ile çok benzerdir ve hem kabarık hem de yüzeysel benlere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yüksek güce sahip olan koter ile yapılan tedavilerde uygulamayı yapan hekim oldukça hassas davranmalı ve hassasiyeti uygun şekilde ayarlamalıdır. Aksi taktirde kalıcı iz ve çukurluk olması kaçınılmaz olabilmektedir.

Krioterapi (Dondurma)

Bu yöntem daha çok dermatologlar tarafından kullanılır. Sıvı azot uygulanan ben -90 dereceye kadar dondurulmaktadır. Donan benin protein bakımından yapısı değişerek çürümeye yüz tutar. Çürüyen benler birkaç gün içerisinde kopar ve düşer. Çok dikkat gerektiren bir yöntemdir. Ayrıca uygulama hassas ve dozunda yapılmalıdır. Aksi taktirde alınması gereken benden daha fazla doku kaybı yaşanabilir. Sağlıklı doku kaybı yerini çukurluklara bırakabilir.

Ben Ameliyatı

En eski ve köklü yöntemdir. Ameliyatın temeli benin kesi uygulaması ile çıkarılmasına dayanır. Benin alınması yönünden başarısı yüksek bir yöntemdir. Ancak alınan benden daha büyük ve rahatsız edici bir ize maruz bıraktığından tercih edilmez. Klasik ben ameliyatı sadece kabarık ve büyük boyuta sahip olan benler için kullanılabilir. Küçük ya da yüzeysel benlerde kullanılamaz. Dezavantajları çok olduğundan kullanımı neredeyse bitmiştir ya da çok az kişi tarafından kullanılmaktadır.

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Ben aldırma muayenesi ve tedavisi için genel cerrahi uzmanları ya da dermatologları tercih edebilirsiniz. Ben gerekli tecrübeye ve yeterli donanımlara sahibim. Kliniğime geldiğinizde yapacağım muayene doğrultusunda en uygun ve avantajlı yöntemi tavsiye etmekteyim. Hastalarımın neredeyse tümünde RF yöntemini kullanmaktayım. 3 dakika kadar kısa bir sürede benlerinizi buharlaştırarak işlemi bitirmekteyim. https://www.opdribrahimkavak.com/iletisim sayfasında bulunan iletişim bilgilerim aracılığıyla bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Referans ve Kaynaklar:
(1) Ameliyatsız ben tedavisi nasıl ve hangi yöntemlerle yapılır – Op. Dr. Atilla KAYA – https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-ben-tedavisi-nasil-yapilir
(2) Ben tedavisi ameliyatsız yöntemlerle 3 dakikada yapılabilir – Op. Dr. Adil ALTINSOY – https://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/
(3) Nevus removal – https://www.nevus.org/treatment-options

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.