Anasayfa / Hemoroid (Basur) Hastalığı / Hemoroid hastalığı neden olur?

Hemoroid hastalığı neden olur?

Halk arasında genetik olduğu bilinen fakat en önemli nedeni beslenme, kabızlık ve düzensiz tuvalet alışkanlığı ile ortaya çıkan hemoroid aslında alınacak önlemlerle baştan engellenebilir. Çünkü hastalıktan çok bazı dikkatsizlik ve ihmalkarlık ile ortaya çıkmaktadır. Kabız kalmamamaya özen gösterip, olaki kabızlık sorunu ile karşılaştıysanız tuvallette dakikalarca ıkınmak yerine ilaçlarla kabızlık problemini durdurmanız halinde basur problemine etkili bir önlem alırsınız. Op. Dr. İbrahim KAVAK’ın hazırladığı hemoroid neden olur yazısını sağlıklı insanlar özellikle okumalıdır.

Kabızlık ve hemoroid

Toplum olarak farklı lezzetler ve yemeyi sevdiğimiz için sürekli farklı tatlar ararız. Baharat kültürüde hayatımızın bir parçası olunca bazen kabızlık sorunuda kaçınılmaz oluyor. İnsan bir kaç saat tuvalet ihtiyacını gidermediğinde ise rahatsızlanmaya başlayarak mutlaka ihtiyacını gidermeye çalışacaktır.

Evet hastalığa neden olan ilk aşama kabızlık olsa bile tek başına bir insanın hemoroid olması için yeterli değildir. Kabız insanların en çok yaptığı hatalı uygulama uzun süre tuvalette kalarak ıkınarak kabızlıktan kurtulmaya çalışmaktadır. Bu ıkınmalar maalesef başta hemoroid olmak üzere bazı makat hastalıklarına neden olmaktadır. Evet değerli arkadaşlar ıkınarak kabızlıktan kurtulmak yerine eczaneden alacağınız bir ilaç ile sorunsuzca kurtulabilirsiniz.

Yukarda sadece hemoroid olduğunu gördünüz. Fakat bunun dışında yine anüs bölgesini ilgilendiren farklı bir sorun ise tuvalet ihtiyacı esnasında kabızlık sorunuyla birlikte anüs iç bölgesinin çizilmesidir. İlk etapta çok küçük bir çizik olarak ortaya çıkan Anal Fissür (Makat Çatlağı) dayanılmaz bir acı hissi vermektedir. Öyleki dışkılama esnasında makat iç kısmını sanki camla kesiyorlar gibi dayanılması güç bir acıya neden olur. Erken dönemde kremlerle tedavisi mümkün olup, sakın basite almayın.

https://www.hemoroidklinigi.com/hemoroid-neden-olur.asp

Yazar: Op. Dr. İbrahim Kavak

Merhaba. Ben Op. Dr. İbrahim KAVAK. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun oldum. 1993 - 1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesinde Genel cerrahi eğitimimi tamamladım. 1998 yılından bu yana Genel Cerrahi Uzmanı olarak hizmet vermekteyim.
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz